Abertamy 2017

 

Abertamské zastavení Spolku Krušnohorská krajka

ve dnech 6. 8. – 12. 8. 2017 na krajkářském symposiu

 

Náš spolek krajkářek – většinou seniorek, se letos, určitě již osmý rok, zúčastňuje týdenní dovolené v Abertamech.

Ve spolupráci s vedením našeho spolku a za podpory vedení Mě Ú, plníme předem stanovené úkoly s řezbáři, kteří nám v letošním roce chyběli. Takže my krajkářky jsme zde byly víceméně pro místní obyvatele inkognito. Městským úřadem nebyl totiž vylepen informační leták, jako tomu bývá při řezbářském sympoziu. Přesto náš pobyt zde rychle obyvatelstvo zaznamenalo, což jsme poznaly na jeho návštěvě v Zenkerově vile, kde jsme celý týden paličkovaly a měly výstavku svých prací, nejen z letošního kurzu, ale hlavně jsme zde představily formou malé módní přehlídky, splnění úkolu letošního krajkářského symposia. Zadaným tématem byla výroba pokrývky na hlavu: klobouky, čelenky, spony do vlasů. Tato výstavka velmi zaujala místní obyvatele a návštěvníky. Některé dámy si modely i vyzkoušely.

Co jsme se na kurzu naučily? Paličkovaly jsme letos pouze ve vile, což je pro nás výhoda, že můžeme v klidu pracovat za každého počasí. Naše lektorka Maruška Vránová nám připravila několik půdic na podvinku hrášky, dále Flanderskou půdici klasickou a moderní, trojúhelníkovou půdici a půdice s lístečky. Příprava podvinků jí zabrala spoustu hodin a tak jsme se na oplátku snažily připravenou náplň kurzu zvládnout tak, abychom si v závěru všechny zasloužily převzít osvědčení z tohoto kurzu. Celý týden vše dokumentovala svoji kamerou Hanka Jánská, tak jako každý rok.

V Abertamech se nám velmi líbí a každý rok se těšíme na společně prožité dny, kdy pustíme všechny starosti denního života z hlavy. Snažíme se také poznávat místní přírodu, historii a hory. Během týdne se zde vystřídalo asi 30 krajkářek, některé i z Německa. Ubytování  v místní  Abertamské boudě se snídaněmi nám vyhovuje a pan Liška s paní Michálkovou vždy ochotně plní i naše mimořádná přání. Také stravování ve Sport Hotelu je velice chutné a obsluha ochotná. Personál dokáže vytvořit přátelskou a domácí atmosféru. Nelze jim nic vytknout, jen chválit, a to je co říci, když se 30 „bab“ ve všem shodne.

Ve volných hodinách jsme během pobytu navštívily Hornické mini muzeum v Hřebečné – součástí expozice jsou převážně minerály z Krušných hor, dále staré lampy, kahany, helmy, část uniforem. V Abertamech jsme též zhlédly rukavičkářskou expozici v prostorách Mě Ú, kde je asi 300 exponátů, včetně strojů. V minulém roce jsme společně navštívily prohlídkovou štolu Kryštof z největšího cínového dolu Mauritius v české části Krušných hor. Letos nás také velice překvapil nový horský hotel Orion, který je postaven na čedičové hoře, přímo na vrcholu Plešivce v srdci Krušných hor. Jednoduše řečeno a zjištěno – je zde stále co objevovat. Takže děvčata, musíme do Abertam jet i příští rok!

Závěrem děkujeme všem, kteří se na přípravě každoročního setkání krajkářek a také řezbářů podílejí a umožňují tak rozvoj téměř zapomenutých řemesel v tomto kraji.

Motto: Vrána k vráně sedá, krajkářka ke krajkářce tíhne, ruka k ruce se vine a kamarádky společně tvoří, kombinují a také svá dílka čas od času vystavují. / autora neznám /

V Chebu, 16. 8.2017

Zapsala: Alena Váňová