Annaberg 2022

 

Annaberg-Buchholz, 33. dny paličkování konané ve dnech 17. 9. - 18.9.2022

Autobusový zájezd krajkářek Spolku Krušnohorská krajka byl realizován dne 17.9.2022. I přes nepříznivé počasí v tento den, se zájezdu zúčastnily všechny přihlášené krajkářky a to od Aše, Chebu, Kynšperka, Sokolova, Karlových Varů, Ostrova, až po Boží Dar, tedy z celého Karlovarského kraje. Naposledy jsme se zúčastnili dnů paličkování v Annabergu v roce 2019.

Annabeg - Buchholz je krásné, historické, hornické, okresní město, v německé spolkové zemi Sasko, asi s 20ti tisíci obyvatel. Původně se jednalo o 2 města z počátku 16.století, kolem mocných dolů na stříbro. Uprostřed náměstí stojí kašna s ženskou postavou, kterou byla Barbara Uthmanová, průkopnice paličkování a krajkářství ze 16.století. Paličkování je tradiční umělecké řemeslo německé i české strany Krušných hor, které je ještě dnes stále živé. A právě v Annaberku na nás dýchá z každého kouta.

Další pozoruhodností tohoto kraje jsou vyřezávané i vypilované dřevěné, nebo kovové obloukové svícny, uprostřed nichž postávají, či polehávají postavičky horníků. Tyto svícny mají také své kouzlo, hlavně kolem Vánoc na německé straně Krušných hor a dnes již i na české straně, což má jistou skromnou poezii Vánoc. V letošním roce v době od 25.11 – 23.12.22 se koná Annaberský vánoční trh. A právě zde , každoročně ožívá vánoční poselství v souladu s hornickými zvyky.

Tady si může každý vychutnat charakteristickou kopcovitou krajinu a pohostinnost obyvatel Krušných hor. Leží asi 10 km severně od českých Vejprt. Dominantou města a celé okolní krajiny je kostel Sv, Anny.

 

Návštěvníci dnů paličkování, většinou obdivovatelé a tvůrci krušnohorské krajky, žasnou nad mnohotvárností něžné příze v tisíci vzorech, nad kterými se tají dech.

Také my, krajkářky z Karlovarského kraje, jsme zde byly uneseny nádherou vystavovaných krajek, tvořených s nekonečnou fantazií a nápadů. Potěšila nás i přítomnost českých krajkářek, jako jsou paní Domanjová, Davidovičová, Hovadová a další. Řada z nás nakoupila potřebné věci k paličkování, jako lampičky na herdulku, nitě, podvinky, knihy o paličkování s různými technikami apod. Jednoduše jsme si udělaly radost, i svému koníčku. Načerpaly jsme neocenitelné nápady, obohatily se novými zážitky, cestou domů probraly své radosti i strasti. I přes nepřízeň počasí se nám všem výlet líbil a těšíme se na další. Děkujeme výboru za organizaci tohoto zájezdu.

 

„ Jediný způsob, jak udělat skvělou práci, je milovat to, co děláte.“

 

Zapsala: Alena Váňová

Cheb, 18.9.2022