Chebské krajkářky v roce 2018

 

Zpráva krajkářek pro klub důchodců za rok 2018 Letošní rok jsme začínaly hodnocením výstavy „Madon“, kde jsme žádaly návštěvníky o hlasování pro nejkrásnější Madonu. Soutěž vyhrála Blanka Štogrová. Hlasovalo celkem 150 návštěvníků.

V současné době je nás 13, scházíme se celoročně každé pondělí. Naše činnost je různorodá, pořádáme výstavy, zúčastňujeme se akcí různých organizací, předvádíme paličkování a jako součást Spolku krušnohorské krajky komunikujeme s krajkářkami karlovarského kraje.

V březnu a dubnu jsme paličkovaly o velikonočních svátcích v chebském muzeu a na hradě Seebergu. Ještě v dubnu jsme uskutečnily výjezdní zasedání do Aše. Prohlédly jsme si prostory bývalé vzorkovny Tosty a potom se rozvinula diskuse o paličkování a naší bohaté seniorské činnosti.

V květnu jsme zorganizovaly poznávací zájezd s výměnou zkušeností do Klatov a Sedlice u Blatné. Historie Sedlice je spojena s ručně paličkovanou krajkou. Navštívily jsme reprezentační prodejnu, kde jsme si zakoupily podvinky a našly zde veškeré pomůcky k výrobě krajek. V Klatovech jsme se sešly s místními krajkářkami, prohlédly jsme si jejich práce a absolvovaly prohlídku vlastivědného muzea a výstavního pavilonu skla. Na tuto akci jsme dostaly dotaci od MěÚ, za což jsme velmi vděčné.

V červnu jsme odevzdaly 22 krajek s hudebními náměty organizátorům FIJA. Naše paličkované krajky šly do světa jako dárky dirigentům a vedoucím mažoretek.

V červenci jsme opět paličkovaly na hradě Seeberg na akci nazvané Historický jarmark.

Srpen jsme zasvětily dovolené v Abertamech, kde se konalo 10. krajkářské sympozium. Paličkovaly jsme čtvercovou dečku s 15 různými pavoučky. Pobyt včetně stravování si hradíme samy. Některé naše členky se zúčastnily poznávacího zájezdu do Jablonce nad Nisou. Exkurze s odborným výkladem ukázala, jak složitě vznikají skleněné korálky, které používáme do krajek. Akci organizoval Spolek krušnohorské krajky.

V září jsme se spoluúčastnily výstavy v Kynšperku nazvané Tvořeníčko. Krajky byly doplněny o díla zpracovaná dalšími technikami ručních prací. Závidíme jim prostory , které my v Chebu k vystavování nemáme.

V tomto měsíci jsme se zúčastnily akce našeho města „Věk není překážkou“ a obsadily jsme 1. a 2. místo v soutěži, ale i v krajské soutěži jsme získaly 3. místo.

V dalším období už jsme se zabývaly vánoční tematikou a účastí na vánočních trzích.

Připravovaly a realizovaly výstavu s názvem Zvony ukryly své srdce a tělo v paličkované krajce. Výstava z technických důvodů trvala v turistickém infocentru jen týden a poté byla přenesena sem do našeho klubu.

Zúčastnily jsme se v chebském muzeu vánočních trhů, ve vyšší odborné škole Vánočního jarmarku radosti a na Seeberku adventního odpoledne.

Mimo uvedené akce jsme vystavovaly v Chomutově obrázky pana Macháčka doplněné krajkou a achátovými kameny.

V současné době probíhá v krajské knihovně v Karlových Varech výstava paličkovaných postav, kam jsme rovněž dodaly své práce.

Závěrem chci poděkovat odboru sociálních věcí a zdravotnictví, který nám umožňuje sledovat novinky v časopisech Krajka a Paličkování, a také za to, že se zde v KD můžeme scházet.

Milým dárkem pro Klatovské krajkářky byl i propagační materiál získaný od MěÚ v Chebu.