Článek pro Radniční listy

 

První pololetí roku 2015 a prázdniny chebských krajkářek

Každé pondělí jsme se scházely v Klubu důchodců na Evropské třídě. Zúčastňovaly jsme se různých akcí, kde jsme předváděly paličkování krajek. Paličkovaná krajka je dnes nejčastěji zhotovovanou krajkou, používá se na zdobení oděvů, oděvních doplňků, ale také jako bižuterie. Dříve se tato technika používala jako ozdoba na okraje látek, oděvů, ale i na zkrášlení stolního textilu.

Pravidelně se zúčastňujeme akcí pořádaných Lázněmi a.s. ve Františkových lázních. V Chebu se prezentujeme na velikonočních a vánočních trzích v Muzeu. Jedenkrát ročně vystavujeme své výrobky v Turistickém infocentru na náměstí v Chebu.

Spolupracujeme se středisky v Aši, Kynšperku, Sokolově, Ostrově, Chomutově a Karlových Varech. V těchto střediscích se aktivně podílíme na prezentaci paličkovaných krajek. Jedna z posledních akcí se konala v Ostrově, zde jsme "oživovaly" olejem malované obrázky pana Macháčka. Zúčastnily jsme se společné práce pro německou továrnu na výrobu nití v Oederamu. Paličkovaly jsme čtverce (kachle), kterých se na výstavě sešlo přes 1500. Navštěvujeme výstavy v příhraničních oblastech Německa – Oberwiesentahlu, Schönecku a Annabergu.

Na konci prázdnin, na soustředění krajkářek karlovarského kraje v Abertamech, jsme prošly výukou historické belgické krajky. Toto sympozium mělo téma „Můj polštářek“. V závěru kurzu se konala v Zenklově vile výstava upaličkovaných krajek a polštářků.

Velkým zážitkem pro nás byla prohlídka národní kulturní památky dolu Mauritius, kde se těžil cínovec.

Naší činnost zahájíme v druhém pololetí letošního roku 5.října ve 14 hodin opět v Klubu důchodců na Evropské třídě. Je nás 22 a rády přivítáme nové zájemce i z řad mládeže..