Krajkářské sympozium Abertamy

 

ABERTAMY – ohlédnutí za letní dovolenou krajkářek Spolku Krušnohorská krajka.

Termín : 15.8. - 19.8.2022

 

Téma kurzů: Paličkované kruhy (mandaly a lapače snů) – lektorka Marie Vránová z K. Varů

Šitá krajka – lektorka Slávka Brůnová z Chomutova

Ubytování se snídaněmi: v penzionu u pana Michálka

Obědy a večeře: prodejna Masny nebo nově otevřené bistro U Andrey v areálu Technických služeb, kde jsme našli velice příjemné posezení i obsluhu.

Počet přihlášených – 19, účast 13 - počet přihlášených se snížil vlivem covidu a také z důvodu nepředvídaných zdravotních potíží. Bohužel, léta nám všem přibývají a síly ubývají.

Místo paličkování: areál Technických služeb, kam nás chodili navštěvovat místní obyvatelé nebo i turisté, což nás potěšilo. Přijela se na nás podívat děvčata z Kraslic, i s koláči ke kávičce. Také chvilku si na nás našla paní starostka a přišla nás pozdravit.

 

Abertamy navštěvujeme od roku 2009 vždy v srpnu.

Pokaždé se těšíme na nová témata kurzu a snažíme se pochopit předložené podvinky a realizovat je. Začátky jsou vždy náročné, také proto, že nám „chvilku“ trvá, než plně soustředíme svojí mysl na techniku paličkování a pochopíme, co se po nás žádá. O to máme větší radost z vytvořené krajky.

 

Tento rok mezi nás přivedla Ivanka Špundová studentku Markétu Fabiánkovou z Brna, ze Střední umělecké školy textilních řemesel v Praze, která paličkuje od 8 let. Velice nás zaujala její práce.

Do paličkování a krajky jí zasvětila paní Lenka Malátová, autorka řady knih, podle kterých se také i my učíme paličkovat. Markéta má za sebou řadu samostatných výstav v Česku i na Slovensku.

Studuje také konzervatoř, hru na klavír. Velice nadané děvče a držíme jí palce ke splnění všech cílů.

Děvčata, proto se nebojte paličkovat v jakémkoliv věku.

V průběhu týdne jsme se věnovali i úkolu z předešlého roku, a to vytvoření návrhu a paličkování vrchního dílu rukavice pro abertamské muzeum. Děvčata z Chomutova měla zájem o zapojení se do tohoto projektu v šité krajce. Takže úkol trvá pro všechny krajkářky.

V letošním roce se nám podařilo konečně po 3 letech realizovat turistický výlet na Rýžovnu

přes Hřebečnou a zpět přes Bludnou a Červenou jámu do Abertam. 16 km.

( poznámka: příjemnou hospodu s pivovárkem i obsluhou, pan vrchní nás vítal s poznámkou, kde se tak dlouho touláme, že nás viděl v Hřebečné už před hodinou ... )

 

Poslední den, pátek byl už deštivý, účastnice šité krajky pracovaly v penzionu a odpoledne byl kurz ukončen.

Skupinka děvčat s Maruškou Vránovou navštívila Nové Hamry, kde máme archiv a výstavku krušnohorské krajky.

Pět nás ještě zůstalo přes noc do soboty, protože jsme druhý den jely do Ostrova na letní soustředění krušnohorských krajkářek, které se rovněž vydařilo s hojnou účastí i se severu Čech.

Každé zúčastněné město zde mělo svůj panel s krajkami.

 

 

V Chebu dne 9.9.2022

Zapsala: Alena Váňová