První samostatná výstava paličkované krajky pod názvem Krajka pro potěšení paní Libuše F a j t l o v é v Infocentru v Chebu – vernisáž 27. 6. 2017

 

Vážení přítomní,

Srdečně vás všechny vítám na dnešní vernisáži výstavy paličkované krajky paní Libuše Fajtlové.

Kolektivem chebských krajkářek jsem byla pověřena uvést zde naší vedoucí – vystavující kolegyni, což je mi velkou ctí.

Libuška Fajtlová žije trvale v Chebu od r. 1956 a po celý svůj život, pracovala ve školství jako pedagog a působila na výchovu a rozvoj mládeže. Paličkovat začala až v důchodovém věku a to v r. 1987. V tomto velmi starém řemesle se postupně vzdělávala u našich předních českých krajkářek v Praze. Paličkovaná krajka jí natolik učarovala, že sama začala v Chebu paličkování vyučovat při Klubu důchodců a to od r. 2002 s pěti ženami, postupně se počet měnil, v současné době je nás asi 15 – 18. Prostě mládež jako pedagog vyměnila za seniorky.

Chebské krajkářky se dostaly postupně do povědomí nejen chebského obyvatelstva, ale i lázeňských hostů v tomto regionu a to svojí účastí v akcích pořádaných městem a výstavami, v chebské knihovně, infocentru, i v knihovně v Karlových Varech, dále účastí v krajkářských soutěžích nejen doma, ale i v zahraničí.  Od r. 2006 jsou také spoluzakladatelkami Spolku krušnohorské krajky v Karlových Varech. Sedm krajkářek obdrželo v r. 2013 certifikát o vytvoření českého rekordu Krajkový závěs paličkovaný nejvíce krajkářkami od Vamberecké krajky CZ s.r.o.

Paní Libuška Fajtlová má nepochybně zásluhu o znovuoživení starého řemesla paličkování na Chebsku. Je absolventkou Univerzity třetího věku a neustále se vzdělává.

V r. 2016 byla oceněna jako osobnost neziskového sektoru Karlovarského kraje.

V kostce jsem tímto poukázala na její práci a úspěch. Na svojí vedoucí jsme velmi pyšné.

Tím jsem vám opravdu stručně představila paní Libušku, její částečnou práci vidíte a máte možnost posoudit půvab krajky a její místo v našem životě. Krásu, která probouzí naší fantazii.

Libušce a všem krajkářkám přeji, ať se vám děvčata nitky života v tomto roce i dalších letech kroutí jen do krásných vzorů.

 

V Chebu, 26.6.2017

Alena Váňová