Řezbářské sympozium a paličkování 19.8. - 23.8.2013 Abertamy

 

Rok se s rokem sešel a naše krajkářky se opět - již popáté zúčastnily Řezbářského sympozia a paličkované krajky v Abertamech.

Vyhlášené téma pro práci řezbářů v tomto roce byla HUDBA.

Krajkářky zvolily téma STŘÍBRNÉ KRUŠNÉ HORY. Téma krajkářek je s ohledem na obsáhlost prací vymezeno na období dvou let 2013 - 2014. Výsledkem budou různé paličkované exponáty, kde autorky - krajkářky mají za úkol zapracovat do práce stříbrnou nit evokující stříbro, které, jak víme z historie, se v minulosti v Krušných horách těžilo.

Výbor spolku ve spolupráci s Občanským sdružením „Místní akční skupina Krušné hory západ" připravil pro letošní sympozium pro krajkářky dvoudenní workshop, kterého se zúčastnilo celkem 32 žen. Kurz probíhal pro velký zájem ve dvou skupinách po dvou dnech v rozsahu 4x 3 hodiny. Naší lektorkou byla jako vždy naše obětavá lektorka- krajkářka Maruška Vránová. Maruška připravila velmi obsáhlý výukový materiál, uspořádala jej do velmi vkusné pracovní složky „Milánská krajka Abertamy 2013".

Občanské sdružení „Místní akční skupina Krušné hory západ zajistilo krajkářky především ve finanční oblasti a to:
- tisk pracovních složek - vzorů pro každou krajkářku
- nákup spotřebního materiálu - nitě potřebné k paličkování
- zajištění stravování pro všechny zúčastněné krajkářky po dobu konání sympozia

Výsledkem tohoto workshopu bylo několik typů upaličkovaných vzorů. Tyto pak byly představeny na závěrečné výstavě s dalšími paličkovanými pracemi i s pracemi řezbářů. Výstavu upaličkovaných výrobků pořádáme pro všechny zájemce, kteří přicházejí na slavnostní zakončení konaného každoročně na závěr tohoto sympozia.

Součástí týdne v Abertamech byla také výstava paličkované krajky, kterou připravily krajkářky v Zenkerově vile v době 16.8. - 8.9. 2013, Téma výstavy: Paličkované krajky absolventek IV. ročníku krajkářské školy M. Vránové
Výsledky letošního sympozia předčily naše očekávání především v počtu krajkářek, které se zúčastnily workshopu Milánská krajka. Již dnes se těšíme na další Řezbářské sympozium a paličkované krajky, na setkání s řezbáři i s obyvateli Abertam. Letos společně paličkovaly krajkářky z chebské, sokolovské, karlovarské, nejdecké, chomutovské, kynšperské a kraslické skupiny.

Spolek krajkářek děkuje vedení města Abertamy za úsilí věnované pořádání sympozia a především velký dík patří Občanskému sdružení Místní akční skupiny Krušné hory západ, p. Krajcové. Bez této spolupráce a finanční podpory by letošní sympozium v Abertamech bylo pro Občanské sdružení Krušnohorská krajka v oblasti realizace mnohem složitější.

za výbor spolu EK