Vzpomínka na Abertamy

 

Setkání krajkářek Občanského sdružení krušnohorská krajka a abertamských řezbářů na 6. sympoziu ve dnech 18.08. - 25.08.2012 v areálu Technických služeb ABERTAMY.

Ubytování se snídaní: Abertamská bouda
Stravování: hotel Stará pošta
Účast: 28 krajkářek a 6 řezbářů
v průběhu týdne nás navštívily krajkářky z Německa, jako paní Martina Preissler s manželem, která nás v Ostrově učila krajku Punto fiandra a tre paia, dále Jiřinka / mluvící česky /, paní Karin / byla s námi také ve Stříbrné / a některé jejich přítelkyně.

Organizaci této dovolené měla na starosti Eva Kubátová.
Třídenní kurs paličkování vedla Maruška Vránová a učily jsme se západoevropskou - bruselskou krajku - typu Binche z 16. století a řetízkovou krajku.

V průběhu týdne jsme se také věnovaly pod vedením Slávky Brůnové a děvčat z Chomutova
technice savování a barvení triček a některé z nás vytvořily opravdu moderní skvosty. Další zajímavostí od chomutovských bylo večerní mejdlo, kdy nás pozvaly do kuchyňky a vyráběly jsme společně mýdlo do formiček na vánoční cukroví. V Abertamech jsme také paličkovaly na téma krajka a dřevo, což bylo pro všechny zábavnější než krajka Binche, protože to bylo volné téma. Pracovaly jsme celý týden opravdu s nadšením a ve spolupráci s řezbáři jsme si vybírali vhodné odřezky z jejich soch. Po celý týden jsme měly v areálu výstavku svých prací a také pro návštěvníky a děti workshop s paličkováním.

Během týdne jsme podnikly výlet na Plešivec na rozhlednu. Zde je možné zhlédnout krásu Krušných hor i stezku s pohádkovými bytostmi. Návštěvou Zenkerovy vily, kde byla výstava Klubu panenek ČR, jsme se vrátily vzpomínkami do dětských let. Byla zde výstava miniatur, výbavy pro panenky a medvídky, např. nemocnice, kadeřnictví, krejčovství, pokojíčky, přehled historie a vývoje těchto hraček. V místním muzeu jsme se seznámily s historií rukavičkářského průmyslu.

Z Chebu se dovolené zúčastnily:
Sylva Sirotková s dcerou Ivanou, Blanka Štogrová, Alena Váňová
z Aše - Hana Janská, která natočila během týdne pro nás dokument s nezapomenutelnými zážitky a děvčata jí určila roli režiséra / takže všechny na ní volaly rejžo /.

Počasí nám opravdu přálo, bylo přímo tropické, až na závěr pobytu nám mírně sprchlo, právě při předávání soch zástupcům sponzorských obcí a vystoupení Schovanek / nyní Stařenek /, které udržely dobrou náladu přítomných až do konce. Ani se nám nechtělo jet domů a my chebské jsme zůstaly až do soboty.
Poděkování patří všem, kteří se na tomto setkání aktivně podíleli. Těšíme se na další ročník.

 

Dřevo a krajka.


Na špuličce nitečka, z té nitečky kraječka.
Kraječku již máme, kam my si jí dáme?
Dáme si jí na dřevo, aby jeho krása vynikla,
s přírodou se spojila a v chomutovském museu se
předvedla.

 

V Chebu dne 02.09.2012
Alena V á ň o v á